Skočit na obsah >>
 

Zámek Pardubice - Východočeské muzeum

Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice

Původně tvrz zřejmě ze 13. století byla ve 14. století přebudovaná v gotický hrad. Pernštejnové pak přestavěli hrad v gotickorenesanční zámek. Ten v roce 1560 koupila královská komora a přestal být velmožským sídlem. Značně zchátralý zámek byl po roce 1918 opraven Muzejním spolkem. V roce 2013 byla slavnostně zpřístupněna zámecká kaple Tří králů ve východním křídle zámku.

Telefon: 466 799 240
E-mail: vcm@vcm.cz
Web: www.vcm.cz
GPS: 50°2'28.19"N 15°46'35.62"E
224 m nad mořem

Služby v objektu:

Souřadnice: 
 
 

Informace

Kategorie kostel, muzeum, zámek
Certifikáty a členství Cyklisté vítáni Turistická známka
člen Asociace muzeí a galerií ČR, Národní kulturní památka
Sloh baroko (10%), gotika (20%), renesance (70%)
Služby akce na objednávku, bezbariérové WC, knihovna / studovna, nabídka interaktivních vzdělávacích programů, noční prohlídky, příležitostné koncerty, prodej dárkových poukazů, prodej drobností a suvenýrů, prodej odborné literatury, prodej turistických vizitek, prodej turistických známek, průvodcovské služby v okolí, WC
Jazyky personálu anglický, český, německý, slovenský
Akceptované platby EuroCard / MasterCard, faktura (bankovní převod), hotově české koruny, Kč mince, VISA
Rok poslední rekonstrukce 2019-2021
Filmy, které se zde točily
 • Obchodníci (2013)
Je třeba opravit údaje?

Prohlídkové trasy / expozice

Rytířské sály a kaple Tří králů
Zpřístupnění nepřístupná Přístupnost pro vozíčkáře: AnoMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (anglický, český, německý), tištěný průvodce (anglický, český), popisky (anglický, český)
Výstavní obor architektura / urbanismus, betlémy, heraldika, malířství / kresba / grafika, novověké dějiny, regionální historie, renesanční umění, sochařství, současné výtvarné umění, středověké dějiny, umělecké řemeslo / užité umění / design, výtvarné umění
Minimální / maximální počet osob na průvodce ?/45
Kryt civilní obrany
Popis V 90. letech 20. století začalo část krytu, jenž byl tehdy v majetku okresního úřadu, užívat Východočeské muzeum, které kryt jako celek užívá dodnes. Jsou zde především archeologické depozitáře vykopaného a často ještě konzervátory nezpracovaného archeologického materiálu.
Otevírací doba
(GMT +1)
 • celoročně celý den (na objednávku)

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.


Doba prohlídky: 50 min.
Jazyky průvodce (anglický, český), popisky (český)
Výstavní obor nejnovější dějiny / dokumentace současnosti, vlastivěda regionu, vojenství / zbraně / fortifikace
Minimální / maximální počet osob na průvodce 5/15
Zámek jako pernštejnská rezidence - zrušená
Popis Procházka zaměřená na architekturu, výtvarné umění a život ve staletích. Téměř na dotek budete mít umělecké projevy pozdní gotiky a rané renesance, součástí je i prohlídka zámecké kaple.
Zpřístupnění zrušená Přístupnost pro vozíčkáře: ČástečněMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (anglický, český, německý)
Výstavní obor architektura / urbanismus, fotografie, geologie / mineralogie / drahé kameny, gotické umění, heraldika, husitství, malířství / kresba / grafika, muzejnictví, novověké dějiny, renesanční umění, středověké dějiny, vojenství / zbraně / fortifikace, výtvarné umění
Minimální / maximální počet osob na průvodce 1/40
Expozice S.K.L.E.M. a archeologická expozice Proti proudu času
Popis Expozice S.K.L.E.M. Pardubická sbírka moderního českého skla je u nás i v zahraničí respektovanou kolekcí jak svojí početností, tak kvalitou zastoupených exponátů. Nová stálá expozice v jižním křídle zámku představuje originální díla i design českých sklářských výtvarníků od druhé poloviny 50. let 20. století až do současnosti. Ve dvou velkých sálech je vystaveno více než 160 exponátů, které se v historii oboru řadí ke špičkovým výtvorům i v mezinárodním kontextu. Vystavená díla dokumentují odlišné trendy a dobové výtvarné koncepce a zároveň je možné sledovat i postupný autorský vývoj a proměny práce nejvýznamnějších osobností českého ateliérového skla.
Otevírací doba
(GMT +1)
 • celoročně Út-Ne 10:00-18:00

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.


Doba prohlídky: 80 min.
Jazyky průvodce (český), popisky (anglický, český)
Výstavní obor archeologie, betlémy, řemeslná výroba / cechy / družstva, sklo / porcelán, současné výtvarné umění, výtvarné umění
Pardubice – příběh města
Popis Historická expozice. Autentické archeologické nálezy z Pardubic a okolí, například gotický meč z Krchleb. Z renesance a doby pánů z Pernštejna uvidí návštěvníci jako největší zajímavosti pozůstatky dřevěného pernštejnského vodovodního potrubí, měšťanský terakotový portál či dochovanou koženou obuv. Zaujme také model tehdejší podoby hradu Kunětická hora. Období baroka zastupují například hodiny pardubického hodináře Františka Bielauscheka či monumentální plastiky Ignáce Rohrbacha - svatý Jan Nepomucký, Bůh Otec a svatý Florián.
Otevírací doba
(GMT +1)
 • Út-Ne 10:00-18:00

Před návštěvou objektu doporučujeme si pro jistotu ověřit aktuálnost otvírací doby na webových stránkách objektu či telefonicky u provozovatele.


Doba prohlídky: 60 min.
Jazyky průvodce (anglický, český, německý, ruský), tištěný průvodce (anglický, český), popisky (český)
Výstavní obor architektura / urbanismus, barokní a rokokové umění, církve / liturgické předměty, dějiny 20. století, domácnost - vybavení / bytová kultura, etnografie, fotografie, funerálie, gotické umění, historické motocykly / automobily / velocipédy, hodiny, husitství, literatura, nábytek / vybavení interiérů, národní obrození, novověké dějiny, numismatika / medailérství / mincovnictví, odívání / textil / doplňky / krajky / obuv, perník a jeho výroba, renesanční umění, secese, sklo / porcelán, sochařství, šperky / bižuterie, společnosti, spolky a sdružení, středověké dějiny, umění 19. století, výtvarné umění
Po stopách Pernštejnů v Pardubicích - zrušená
Popis Prohlídkový okruh je věnován stopám, které v Pardubicích zanechal šlechtický rod Pernštejnů. Představí historicky i umělecky nejcennější pardubické stavby spjaté s obdobím pozdní gotiky, renesance a baroka, především ale ty, které byly postaveny za pouhých 69 let, kdy Pardubice vlastnil Vilém z Pernštejna a jeho synové Vojtěch a Jan.
Zpřístupnění zrušená Přístupnost pro vozíčkáře: AnoMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (anglický, český, německý)
Výstavní obor architektura / urbanismus, církve / liturgické předměty, etnografie, gotické umění, heraldika, novověké dějiny, regionální historie, renesanční umění, sochařství, umění 19. století
Minimální / maximální počet osob na průvodce 5/25
Moderní architektura v první polovině 20. století v Pardubicích - zrušená
Popis Prohlídka návštěvníky zavede k zajímavým budovám od věhlasných architektů jako byli Josef Gočár, Antonín Balšánek či Ladislav Machoň i stavbám od méně známých tvůrců, mezi něž patřil Oldřich Liska a Jaroslav Kohoutek. Ukáže, že Pardubice netvoří jen historické jádro a průmyslové zóny, ale také řada architektonicky cenných budov veřejných institucí, obytných a obchodních domů či vil v secesním, kubistickém, národním či funkcionalistickém stylu.
Zpřístupnění zrušená Přístupnost pro vozíčkáře: AnoMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (anglický, český, německý)
Výstavní obor architektura / urbanismus, dějiny 20. století, nejnovější dějiny / dokumentace současnosti, regionální historie, sochařství, umění 19. století, umění 20. století, vlastivěda regionu
Minimální / maximální počet osob na průvodce 5/25
Od hradu k zámku: proměny pernštejnské rezidence
Popis Procházka po exteriérech zaměřená na architektonickou proměnu hlavní rezidence Pernštejnů z gotického vodního hradu na renesanční zámek. Přestavbu ve stylu pozdní goticky započal po roce 1491 moravský velmož Vilém z Pernštejna. Za jeho působení se ze zámku stala pevnost obehnaná mohutným fortifikačním systémem. Jeho synové Vojtěch a Jan pokračovali v rozsáhlém budování pod vlivem italské renesance. Při prohlídce návštěvníci prozkoumají jednotlivé stavební prvky a seznámí se stavebním vývojem paláce, který stojí na pomezí mezi hradem a zámkem.
Otevírací doba
(GMT +1)
Poslední prohlídka před uzavřením: 45 min.
Doba prohlídky: 45 min.
Jazyky průvodce (anglický)
Výstavní obor architektura / urbanismus
Minimální / maximální počet osob na průvodce ?/30
Dětská prohlídka Tajný kryt - zrušená
Popis Vydejte se s dětmi do tajného krytu vybudovaného v době studené války v zámeckém valu! V případě útoku nepřítele nebo zasažení města radioaktivním spadem mělo z jeho podzemních prostor krajské velitelství civilní obrany řídit záchranné práce. Na vlastní oči uvidíte, jak se lidé v takovém případě mohli z krytu dorozumívat s okolím, jak naftový generátor vyráběl elektrický proud, a vyzkoušíte, co obnášelo ručně udržovat v chodu filtraci vzduchu. V krytu je celoročně teplota mezi 12 až 15°C, nezapomeňte tedy na přiměřené oblečení!
Zpřístupnění zrušená Přístupnost pro vozíčkáře: NeMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (český), tištěný průvodce (český), popisky (český)
Výstavní obor dějiny 20. století
Minimální / maximální počet osob na průvodce 5/15
Dětská prohlídka Superhrdinové aneb legendy a pověsti v Pardubicích - zrušená
Popis Víte, že superhrdinové existovali odjakživa? Ti současní si o svých předchůdcích dodnes rádi povídají příběhy. Třeba Aquaman má nejraději příběh o Jonášovi a velrybě. V Pardubicích na pověsti a legendy narazíte na každém kroku. Na procházku historickým centrem děti a rodiče doprovodí dávní i současní, skuteční i smyšlení hrdinové. Budou vám vyprávět příběhy, které se staly, a ty, o kterých to s jistotou říci nemůžeme.
Zpřístupnění zrušená Přístupnost pro vozíčkáře: AnoMožnost focení: AnoMožnost videonatáčení: Ano
Jazyky průvodce (český)
Minimální / maximální počet osob na průvodce 5/20

Dostupnost

Vzdálenost od parkoviště 500 m
 • kapacita osobní: zdarma
Zastávka MHD 300 m
Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Nejbližší letiště
 • Pardubice (4 km)
 • Mnichovo Hradiště (78 km)
 • Letiště Václava Havla (108 km)

Akce v objektu

Probíhající akce

Život ve věčné tmě aneb Po stopách slepých brouků
 • 9.6.2021 - 3.4.2022
Radek Kalhous: Nížina
 • 29.4.2021 - 25.4.2022
Gizela Šabóková - Jaromír Rybák
 • 18.6.2021 - 30.5.2022
Museum virtualis
 • 29.4.2021 - 31.12.2022
Peníze si do hrobu nevezmeš
 • 14.12.2021 - 31.12.2022

Budoucí akce

Přírodovědné a cestopisné přednášky - Příroda a krajiny Ománu
 • 27.1.2022
Přírodovědné a cestopisné přednášky - Nový Zéland a Pacifické Ostrovy
 • 3.2.2022
Ornitologická vycházka
 • 5.2.2022 8:30 - 5.2.2022 11:30
Přírodovědné a cestopisné přednášky - Korsika třikrát krásná
 • 10.2.2022
Koncert Barocco sempre giovane, Indi Stivín - kontrabas, Jiří Stivín - flétna
 • 10.2.2022 19:00
Přírodopisné a cestopisné přednášky - Gruzie
 • 17.2.2022
Tajný kryt
 • 19.2.2022 11:00
Kryt civilní obrany
 • 23.1.2022 13:00
 • 19.2.2022 15:00
Přírodopisné a cestopisné přednášky - Antarktida
 • 24.2.2022
Moderní architektura v Pardubicích v první polovině 20. století
 • 30.1.2022 13:00
 • 26.2.2022 13:00
Po stopách Pernštejnů v Pardubicích
 • 29.1.2022 14:00
 • 26.2.2022 14:00
Letem světem muzeem
 • 28.2.2022 - 3.3.2022
Koncert Barocco sempre giovane
 • 17.3.2022 19:00
Prohlídka Pernštejnské truhly
 • 12.3.2022 13:00
 • 23.4.2022 13:00
Pardubický festival vína - 25. ročník Pardubická vinařská noc
 • 26.8.2022 13:00 - 27.8.2022 0:00
 • 27.8.2022 12:00 - 27.8.2022 18:00
Koncert Barocco sempre giovane, Jiří Vodička - housle
 • 8.9.2022 19:00
Koncert Barocco sempre giovane, Vilém Veverka - hoboj
 • 13.10.2022 19:00

Proběhlé akce

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga