Skočit na obsah >>
 

Projekce filmu Přelet nad kukaččím hnízdem v areálu pardubické nemocnice

Pardubická nemocnice zažije noc v záři Oscarů. Šedesáté výročí svého vzniku oslaví psychiatrické oddělení pardubické nemocnice projekcí hvězdného filmu Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, a to přímo v areálu nemocnice.

Filmové projekce na netradičních místech mají ve městě velkou tradici a hlavně oblibu stovek diváků. Na úspěšné promítání Ostře sledovaných vlaků na pardubickém nádraží, Spalovače mrtvol v útrobách krematoria, Tmavomodrého světa na letišti, Wajdova filmu Katyň v prostoru bývalých vojenských kasáren, Michálkova Zapomenutého světla v kostele nebo dokumentu Jana Nováka Občan Havel přikuluje v pardubickém pivovaru naváže v pondělí 17. června 2013 Přelet nad kukaččím hnízdem. Pěti Oscary ověnčenou filmovou podobu kultovního románu Kena Keseyho z roku 1962 v režii Miloše Formana si diváci tentokrát užijí v areálu Pardubické krajské nemocnice.

Díky moderní technologii mobilního kina není problém v relativně krátkém čase postavit dokonale ozvučený a kompletně vybavený biograf s promítacím plátnem 12 x 6 metrů i na místech, kde by za normálních okolností promítání nebylo možné. Návštěvníkům takového kina se tak dostane podívané, která se kvalitou projekce vyrovná špičkovým multiplexům. Na rozdíl od konkurence však díky daleko zajímavějšímu prostředí nabízí nesrovnatelnou podívanou. Spojení lákavé projekce pod širým nebem, která je navíc pro všechny diváky zdarma, hvězdného titulu a originálního místa slibuje jedinečný zážitek. Areál pardubické nemocnice zcela jistě umocní již tak silnou atmosféru slavného filmu, který vypráví příběh podvodníka Randlea McMurphyho, jenž předstírá šílenství, aby se vyhnul vězení za zneužití nezletilé dívky a raději se nechá umístit do ústavu pro choromyslné. Brzy však zjišťuje, že zvolil to nejhorší vězení, jaké mohl.

Formanův snímek i po letech láká nejen úchvatnými výkony Jacka Nicholsona, Louise Fletcherové, Michaela Berrymana, Scatmana Crotherse a mnohých dalších. Před kamerou se tu vedle herců setkávají i skuteční pacienti a zaměstnanci psychiatrické léčebny. Díky tomu znovu a znovu překvapuje nevšední autenticitou. Film je pozoruhodný také tím, že skrze souboj pacienta s nemocniční šikanou a sadistickou sestrou Mildred Ratchedovou vytváří a ukazuje stále aktuální obraz tragédie střetu jedince s totalitním režimem a jeho absolutní mocí. O popularitě a úspěchu přes osmatřicet let starého snímku mimo jiné svědčí i fakt, že projekt vyrobený v nezávislé produkci vydělal po celém světě skoro 300 milionů dolarů a stal se tak sedmým nejvýdělečnějším ve své době. Od filmu Franka Capry Stalo se jedné noci z roku 1934 to byl navíc první film, který získal prestižní americké Oscary ve všech hlavních kategoriích. Něco podobného se pak podařilo až o dvacet let později titulu Mlčení jehňátek. Jde tedy bezpochyby o jedno z nejúspěšnějších děl světové kinematografie.

Slavný film navíc v Pardubicích osobně uvede spisovatel, dokumentarista, režisér a osobní životopisec Miloše Formana Jan Novák. Autor, který tvrdí, že rád „opisuje“ ze života za oceánem, kam v roce 1969 emigroval, spolupracoval nejen s Milošem Formanem, ale i s Josefem Škvoreckým nebo bratry Mašínovými. Jeho příběhy a zážitky jsou plné dobrodružství, humoru i mrazivých vzpomínek a jen podtrhnou jedinečnou atmosféru večera. Cílem organizátorů akce, nad níž převzal osobní záštitu hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a primátorka města Pardubic Štěpánka Fraňková, je nejen originálním způsobem oslavit šedesáté výročí psychiatrického oddělení pardubické nemocnice, ale také poukázat na obrovský posun, který psychiatrie udělala. Kdysi běžné metody, které odhaluje Forman ve svém filmu, jsou dnes již dávno překonány. Více informací k projekci filmu naleznete v přiloženém dokumentu.

Typ drama (film)
Zakázán vstup se zvířaty Akce není vhodná pro děti
Poznámka V případě nepřízně počasí se akce nekoná.
Místo konání Pardubická nemocnice (Pardubice)
Datum a čas konání po 17.6.2013 21:00
Přístupné pro vozíčkáře Ne
Vstupné Bezplatný vstup
Dokumenty
Zdroj dat Turistické informační centrum Pardubice
Je třeba opravit údaje?
Souřadnice: 
 
 

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga