Skočit na obsah >>
 

Pardubický zámek: milionové dotace a opravené hradby

Pardubický zámek: milionové dotace a opravené hradby

11.02.2011

Zámecký areál v Pardubicích má slíbenou evropskou dotaci téměř 33 milionů korun. Pořídí za ni nové expozice a zpřístupní dosud uzavřené prostory. Ředitelka Východočeského muzea Jitka Rychlíková doufá, že tím bude cenná goticko-renesanční památka pro návštěvníky ještě více atraktivní. Zámek má navíc po deseti letech kompletně opravené hradby.

„Chystáme zrestaurování zámecké kaple, výstavu o archeologii a dějinách Pardubic. Na zámku bude nový navigační systém a v neposlední řadě proměníme zeleň na valech. Právě vzniká dendrologická studie,“ uvedla Rychlíková. Zámecká kaple není běžně přístupná, stejně jako další prostory, ve kterých jsou dnes muzejní depozitáře. Po dokončení oprav se situace změní. Na zámku však bude i nadále chybět parkoviště. Město sice plánovalo, že s obnovou Tyršových sadů zpevní plochy před zámkem pro stání aut. S menším parkovištěm ovšem mimo jiné nesouhlasili památkáři. Pardubický zámek navštívilo do 20. listopadu téměř 50 000 lidí, což je více než loni. Chystané novinky by mohly zájem lidí ještě zvýšit. Letošní rok muzeum na zámku chystá výstavu o životě Slovanů nejen na východě Čech nebo expozici novodobého sklářského umění. Návštěvníci se také mohou těšit na přírodu čtyř světadílů nebo na výstavu právo a trest v Pardubicích.

K větší atraktivitě pardubického zámeckého komplexu přispěly rovněž kompletně opravené hradby, jejichž renovace trvala deset let. Naposledy se celé opravovaly v letech 1930 a 1931. Zámecké opevnění představuje jedinečně dochovaný příklad pozdně gotického pevnostního stavitelství, jeden z nejzachovalejších ve střední Evropě. „Po stránce technické a stavitelské jde o vrchol toho, co pozdní gotika dokázala,“ řekl bývalý ředitel Východočeského muzea František Šebek. Opravy probíhaly ve čtyřech etapách a muzeum na ně vynaložilo přes 43 milionů korun. Podle Šebka, za jehož vedení se s rekonstrukcí začalo, je nutné každoročně najít dostatek peněz na údržbu opevnění, aby se uchovalo v dobrém stavu. „Máme záznamy už ze 17. století, kdy si tehdejší hejtman stěžoval, že hradby padají. Stavěly se z toho, co přišlo dělníkům pod ruku, z cihel i kamene. Každý materiál má jinou vodivost tepla, jinak saje vodu. Při prudkých výkyvech počasí zdivo praská,“ vysvětlil Šebek.

Text: -čtk-; -japo-

Foto: Jan Pomykal a CzechTourism

zdroj: COT Business

Objekty

Pardubický zámek: milionové dotace a opravené hradby, zdroj: COT Business Pardubický zámek: milionové dotace a opravené hradby, zdroj: COT Business

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga