Skočit na obsah >>
 

Hrady a zámky, které nabízejí „něco navíc“

Hrady a zámky, které nabízejí „něco navíc“

23.08.2011

Zámek jako z pohádky

Zámek Hluboká v jižních Čechách patří k nejhezčím českým zámkům. Bělostné sídlo získalo dnešní podobu během 19. století, kdy se jeho majitelé Schwarzenbergové při cestách po Anglii seznámili s tudorskou a alžbětinskou architekturou a podle vzoru královského zámku Windsor pak nechali přestavět zámecký areál na Hluboké. Při prohlídce interiérů zjistíte, jak v minulosti vypadalo luxusní bydlení, nahlédnete do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů s vyřezávaným obložením stěn, kazetovými stropy, elegantním stylovým nábytkem, křišťálovými lustry a bohatými sbírkami obrazů, stříbra, porcelánu a gobelínů.

Prohlídkou zámku ovšem návštěva Hluboké nad Vltavou teprve začíná. Ve městě objevíte celou řadu příjemných hotelů a rodinných penzionů, kde se o vás postarají přímo královsky. Najdete tu golfové hřiště, letní aquapark, tenisové kurty a další sportoviště, okolní rovinatá krajina je ideální pro nenáročnou pěší turistiku nebo cyklistiku. Kdo touží po adrenalinových zážitcích, může se projet na motorových čtyřkolkách nebo si vyzkoušet seskok padákem, vášniví rybáři si mohou vypůjčit rybářské vybavení a rybařit na některém z mnoha rybníků v okolí. Za zmínku stojí i nedaleká zoologická zahrada Ohrada či Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada.

Za drakem na Kunětickou horu

V rovinách kolem řeky Labe se i malý kopeček zdálky jeví jako hora – a právě na jednom takovém poblíž Pardubic stojí pozdně gotický hrad Kunětická hora. Kromě historických interiérů a několika expozic rozmanitého zaměření tu na vás čeká spousta zábavy i největší drak českých hradů, který od čumáku k ocasu měří víc než osm metrů. Na Kunětické hoře se nudit rozhodně nebudete, protože se tu pravidelně konají řemeslnické jarmarky, srazy sokolníků, ukázky historického šermu a další akce, provázené soutěžemi a nejrůznějšími kratochvílemi pro malé i velké. A až si hrad důkladně prohlédnete, můžete se vydat na prohlídku blízkých Pardubic. Víte, že se na zdejším závodišti se už přes sto let jezdí Velká pardubická steeplechase, nejstarší dostih na evropském kontinentu s tradicí od roku 1874, po Velké Liverpoolské druhý nejtěžší dostih na světě?

V půvabném goticko-renesančním pardubickém zámku si můžete prohlédnout sbírky Východočeského muzea, například expozici zbraní, moderního skla, pohlednic a historických hraček. Pro milovníky vodních radovánek je velkým lákadlem letní koupaliště Cihelna anebo aquapark s celoročním provozem. Pokud rádi jezdíte na kole, projeďte se po Labské cyklostezce anebo v přístavišti pod pardubickým zámkem nasedněte na výletní a restaurační loď Arnošt z Pardubic a vydejte se na výlet po vodě; vyzkoušejte třeba gastronomickou plavbu s grilováním a rozmanitými specialitami!

Za golfem na Konopiště

Pokud chcete spojit prohlídku šlechtického sídla s golfem, vydejte se na návštěvu k následníkovi habsburského trůnu na zámek Konopiště. Pravda, následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d'Este tu už nezastihnete, ale právě on proměnil na přelomu 19. a 20. století Konopiště na svou soukromou rezidenci. Arcivévoda Konopiště vybavil skvostným starožitným nábytkem, k vidění je i rozsáhlá sbírka zbraní a loveckých trofejí. Prohlídka Konopiště se neobejde bez návštěvy skleníků s teplomilnými a tropickými rostlinami a bez procházky rozlehlým anglickým parkem a okrasnými zahradami. A pak už vzhůru za golfem – jen pár kilometrů od zámku totiž najdete jeden z nejkrásnějších golfových areálů České republiky. Centrem golfového resortu se dvěma 18-ti jamkovými mistrovskými hřišti a 9-ti jamkovou veřejnou akademií je zámeček s možností ubytování v luxusních pokojích, klubovnou, recepcí, obchodem s golfovým vybavením, restaurací Steak House a konferenčními prostorami, kde se dají pořádat i negolfové akce.

Pojďte bloudit kolem zámku Loučeň!

Na zámek Loučeň se nejezdí jen kvůli interiérům, dokumentujícím životní styl a osudy české větve rodiny Thurn-Taxisů na přelomu 19. a 20. století, ale také kvůli jedinečné kolekci deseti bludišť a labyrintů v rozlehlém zámeckém parku. První labyrintárium v Čechách a jediné v Evropě projektoval Adrian Fischer, světoznámý mistr svého řemesla.

Každý z labyrintů a bludišť u zámku Loučeň je jiný a liší se i použitím různých materiálů. Objevíte například půvabně barevné bludiště z pálených glazovaných dlaždic, travnatý labyrint s cestičkami vysypanými drcenou antukou, labyrint dlážděný pískovcovými deskami, buxusové bludiště ze sestříhaného zimostrázu anebo světelný labyrint na zámeckém nádvoří. Skvělou zábavu s přáteli si užijete v provazovém bludišti se spletitým systémem lan čtyř různých barev, naopak pro osamělé hráče je učeno prstové bludiště, vytesané v mohutném menhiru. Parkem vás provede naučná stezka a u každého labyrintu je panel s návodem, kudy vede správná cesta ven. Kromě bludišť Loučeň nabízí ubytování ve stylovém zámeckém hotelu, využít můžete i restauraci a kavárnu.

zdroj: CzechTourism - iNFO bulletin

Objekty

Zámek Loučeň & Zámecký hotel Maxmilián Loučeň Zámek Loučeň & Zámecký hotel Maxmilián Konopiště Východočeské muzeum Východočeské muzeum v Pardubicích Kunětická Hora Hluboká nad Vltavou

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga