Skočit na obsah >>
 

Kryt civilní obrany v zámeckých valech

Kryt civilní obrany v zámeckých valech

24.04.2012

Pro případ, že by vypukla 3. světová válka, byl v 50. letech 20. století do mohutných renesančních valů pardubického zámku tajně vestavěn dodnes udržovaný kryt civilní obrany.

K čemu měla stavba podléhající vysokému stupni utajení sloužit? Myslíte si, že k protiletecké, protichemické či protiradiační ochraně civilního obyvatelstva? Kdepak! Byla budována jako velitelské stanoviště civilní obrany. Tedy jakýsi štáb, jenž měl v případě ohrožení řídit činnost ve městě. Kolik lidí se mělo do krytu vejít? Krátkodobě až 120! Pro případné obyvatele tu byla k dispozici i strohá sociální zařízení, sprchy a vojenská lůžka – kavalce. Jak vyřešit zásobování pitnou vodou?

Kryt měl vlastní studnu. Vytápění zde sice nebylo, ale i tak je tam celoročně stabilní teplota pohybující se mezi 10 až 15 stupni Celsia. Vybavení krytu telefonem a dálnopisem bylo v době jeho vzniku velmi moderní a dodnes je v provozuschopném stavu. Po celou éru totality byl kryt udržován v takovém stavu, aby bylo možné jej kdykoliv použít. Nenašly se ale žádné zásadní známky modernizace, takže v tuto chvíli působí spíše jako skanzen.

Dodnes je však veškeré jeho zařízení funkční. Jak je kryt využíván v současné době? Zejména jako depozitář archeologie Východočeského muzea. Nově však byl zpřístupněn i pro případné zájemce. Kdy do něj můžete zavítat? Nenáročná trasa je k vidění vždy v sobotu v 10 a v 15 hodin. Ale pozor! Z důvodu omezené kapacity je třeba vstupenku včas zarezervovat. To je možné v dostatečném předstihu telefonicky na čísle 466 799 271.

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Kryt civilní obrany v zámeckých valech, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy Kryt civilní obrany v zámeckých valech, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga