Skočit na obsah >>
 

Na Kuňce a pod Kuňkou

Na Kuňce a pod Kuňkou

31.08.2012

Silueta hradu Kunětická hora vypínající se nad polabskou nížinou je charakteristickou dominantou Pardubicka a samotný hrad Kunětická hora je významným turistickým cílem regionu. Na základě archeologických výzkumů lze říci, že rozsáhlý hradní komplex stál na Kunětické hoře již v druhé polovině 14. století. O významu hradu za vlády Pernštejnů vypovídá návštěva krále Vladislava Jagelonského roku 1497, spojená s pasováním synů Viléma z Pernštejna (Vojtěcha a Jana) na rytíře. Od roku 1560, kdy bylo zadlužené panství prodáno, již takový rozkvět nezaznamenalo.

Těžba kamene znamenala likvidaci západní a jihozápadní části hradu, která se zřítila do lomu. Díky architektonické koncepci Dušana Jurkoviče vznikla na hradě roku 1923 vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry, která se v tomto období obnovuje. V 70. letech byl hrad pro špatný stav zcela uzavřen. Po provedení oprav, které průběžně probíhají až do dnešních dnů, byl znovu zpřístupněn až v roce 1993. V opravených interiérech jsou návštěvníkům k dispozici různé expozice a výstavy, také se zde koná řada divadelních, hudebních a historických akcí.

O tradici a historii typického pardubického perníku se dozvíte nejvíce v Muzeu perníku, v Perníkové chaloupce, přímo pod Kunětickou horou. Při prohlídce zapojíte všechny smysly včetně smyslu pro humor.

Ten, kdo se chce se kochat pohledem na Kunětickou horu a přitom si ještě zahrát golf, dobře se najíst nebo jenom relaxovat v příjemném prostředí, by měl navštívit Golf&Spa resort Kunětická hora v Dřítči. Díky evropské dotaci ve výši 35 milionů zde vyrostlo v roce 2007 zcela nové multifunkční moderní ubytovací zařízení s kapacitou 106 lůžek, s 18jamkovým golfovým hřištěm, konferenčními sály a zázemím pro relaxaci. Golfový areál splňuje standardy evropské i světové třídy. Pro design hřiště je typické množství členitých písečných bunkerů, tři jezera, zvlněné fairwaye a víceúrovňové greeny. K areálu resortu patří i malý in-line okruh přímo před hotelem.

Obec Ráby, v jejíž lokalitě leží hrad Kunětická hora i Muzeum perníku, je propojená s městem Pardubice cyklostezkou vhodnou i pro in-line bruslaře vedoucí mimo hlavní komunikace.

zdroj: Pardubický kraj

Objekty

Na Kuňce a pod Kuňkou, zdroj: Pardubický kraj Na Kuňce a pod Kuňkou, zdroj: Pardubický kraj

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga