Skočit na obsah >>
 

Gočárův pavilon slaví stovku

Gočárův pavilon slaví stovku

23.05.2013

V prvních letech dvacátého století bylo české lázeňství na vrcholu své slávy. Jeho zlatý věk se promítal do vysoké návštěvnosti. Mezi šlechtou bylo samozřejmostí, aby si zejména během léta užívala pobytu v lázních. Navíc přibývalo pacientů ze středních vrstev.

Na lázeňských kolonádách se tak nositelé knížecích i jiných titulů začali stále častěji potkávat s právníky, vyššími úředníky, ale i bohatšími podnikateli. Nebylo divu, že se rovněž majitelé bohdanečských lázní rozhodli investovat do jejich rozvoje. Ožehavou však byla otázka, koho pověřit zhotovením projektu nového pavilonu. Bylo z koho vybírat. Nakonec padla volba na ještě ani ne pětatřicetiletého architekta Josefa Gočára. Ten byl v Bohdanči známou postavou, stejně jako jeho rodiče.

Důvěru slavný rodák ze Semína nezklamal. Když se ale před sto lety na 1. máje nový lázeňský pavilon otevíral, nikdo asi netušil, o jak architektonicky významnou stavbu se jedná. Pavilon, kterému se krátce po otevření začalo říkat Gočárův, si dodnes uchovává všechny podstatné rysy tehdy nastupujícího stavebního stylu – kubismu. Dokladem toho je skutečnost, že se díky němu Lázně Bohdaneč dočkaly zatím své jediné poštovní známky. Současně se dostaly i na zlatou pamětní minci České národní banky!

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Gočárův pavilon slaví stovku, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga