Skočit na obsah >>
 

Chcete poznat Křišťálový betlém?

Chcete poznat Křišťálový betlém?

15.11.2013

Chcete spatřit něco mimořádného? Přijďte na pardubický zámek, v jehož stálé expozici je k vidění unikátní umělecké dílo, které je ojedinělé nejen v českém kontextu. Jedná se o monumentální plastiku betléma sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka. Výška přesahuje 2,5 metru a její hmotnost je více než 3,5 tuny.

Mysteriózní umělecké dílo z bronzu a brazilského křišťálu bylo vytvořeno na objednávku majitelů do bývalé barokní kaple na zámku v Bezdružicích. Nyní získala tato výjimečná monumentální plastika své nové místo v gotickém pernštejnském sále na pardubickém zámku se světelně charismatickou atmosférou. Tichý a svými proporcemi pocitově sevřený sál přímo vyzývá k zastavení se a uklidnění myšlenek. Zcela samovolně se zde pohled očí pozvedá od zářícího objektu betléma k potemnělým liniím gotické klenby jako k nebeské klenbě vesmíru.

Člověk může pocítit jakousi uklidňující sounáležitost s nekonečným prostorem… Plastika Jaromíra Rybáka je emotivně působivým dílem, kterým prostupuje slavnostní pocit úcty i napětí ze setkání s tajemnem. A věřte, že autor nezobrazoval pouze tradiční vánoční náboženský motiv! Dojemná scéna zrození bezbranného lidského života ve středu kompozice do sebe soustředí obecné vyjádření touhy po lásce a naději. Je ale rámována také motivy starozákonních příběhů, prvky mytologie i kosmologie. V nich jsou obsažena tisíciletí archetypální lidské pokory, tušení čehosi mocného, řídícího naše životy jako nadčasový řád. A dobrá zpráva na konec. Sál s betlémem je přístupný celoročně.

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Chcete poznat Křišťálový betlém?, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga