Skočit na obsah >>
 

Vzhůru na Kunětickou horu!

Vzhůru na Kunětickou horu!

20.05.2014

Pokud nechcete čekat na organizované skupiny nebo konkrétní časy a raději upřednostňujete nerušenou prohlídku hradních expozic ve vlastním tempu, navštivte Kunětickou horu. Letošní sezona tu je navíc doslova nabita novinkami. Expozice lovectví, připomínající kromě jiného počátky legendární Velké pardubické, se rozšíří o zrestaurovaný soubor palných zbraní z období 17. až 19. století.

Filigránsky zdobené kusy lze považovat za umělecká díla svého druhu. Do oken reprezentativního Rytířského sálu přibydou kopie historických vitráží s erby hradních pánů a jejich následovníků. Ručně kolorovaný model hradu v měřítku 1:200 předvede, jak Kunětická hora i její důmyslný obranný systém vypadaly v dobách své největší slávy, za časů Pernštejnů. Znovu zpřítomní strážní brány na přístupové cestě, padací mosty, mohutné rondely i celou jihozápadní část hradu, která se v předminulém století zřítila do kamenolomu.

Velkoformátové fotografi e rozmístěné na různých místech areálu zase umožní porovnat, k jakým dramatickým proměnám daného místa došlo od přelomu 19. a 20. století. Do centra pozornosti se v průběhu roku 2014 dostane také kaple svaté Kateřiny. Její zvonici, jež byla dlouhá desetiletí prázdná, nově rozezní tónem cis3 zvon Vojtěch, pojmenovaný po významném představiteli rodu Pernštejnů. Zvon byl ulit ve vyhlášené dílně Dytrychových v Brodku u Přerova. Instalaci bude předcházet slavnostní svěcení.

zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Objekty

Vzhůru na Kunětickou horu!, zdroj: Destinační společnost Východní Čechy

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga