Skočit na obsah >>
 

Aviatická pouť se blíží

Aviatická pouť se blíží

05.06.2015

O víkendu 6. a 7. června 2015 se na pardubickém letišti uskuteční již pětadvacátý ročník Aviatické pouti. Letošní ročník nese podtitul „Čtvrtstoletí s legendou“ a tou legendou se Aviatická pouť během svých uplynulých čtyřiadvaceti ročníků opravdu stala. Tak jako k Pardubicím patří perník, dostihy, plochá dráha, tak se k nim neodmyslitelně zapsala také Aviatická pouť.

Připomenutí konce války i slavné bitvy o Británii

V letošním roce si celá Evropa připomíná konec druhé světové války na starém kontinentu. Na tuto významnou událost pochopitelně nezapomněli ani tvůrci scénáře letošní Aviatické pouti. V jedné z velkoprostorových scén budou mít významnou roli letadla z tohoto období. Na obloze německou kolonu doprovodí replika letounu Fi 156 Storch, který se střetne s unikátním sovětským dvouplošníkem Polikarpov Po-2 Kukuruznik.

Letecký souboj vyvrcholí střetnutím stíhacího sovětského Jakovlevu Jak-3 s německým Messerschmittem Bf 109. Jedna ze scén nastíní atmosféru na britském vojenském letišti v období bitvy o Británii, která proběhla přesně před sedmdesáti pěti léty. Ve velkoprostorové scéně se divákům představí legendární stíhací letoun Spitfire či cvičný Tiger Moth. Jejich letovou činnost naruší útok protivníka v podobě obávaného stíhacího Messerschmittu.

Baťova Electra i žena na křídle

Program Aviatické pouti přináší letos i několik premiér. Tou vskutku nejžhavější se stane předvedení cenného historického dopravního letounu Lockheed L-10A Electra, který po náročné renovaci přilétl minulý týden ve čtvrtek na pražské letiště Točná. Letoun Electra je pro Čechy zajímavý tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou. Další pardubickou premiérou se stane vystoupení letecké kaskadérky Peggy Walentin. V průběhu jedinečného letového vystoupení se předvede jak na horním křídle dvouplošníku, tak i mezi vzpěrami jeho křídel. Obdobné vystoupení se za celou dobu konání Aviatických poutí na pardubickém nebi nepředstavilo.

Akrobatická skupina na nových strojích i přední akrobat

Známá akrobatická skupina Flying Bulls Aerobatics Team, vystupující zpočátku jako Chrudimská čtyřka a Sky Box, patří neodmyslitelně do programu Aviatické pouti. Nejinak tomu bude i v letošním roce, přesto to současné vystoupení bude premiérové. V letošním roce se skupina poprvé představí na nových strojích XtremeAir XA42 a také v pozměněném složení. Snad všichni diváci jistě ocení dech beroucí podívanou v podání účastníka Red Bull Air Race Martina Šonky. Ten se před diváky Aviatické pouti představí na akrobatickém speciálu Extra 330SR. Jedná se o letadlo, se kterým se účastní soutěží v letecké akrobacii a předvádí jedinečné show vystoupení, u nějž snad neplatí fyzikální zákony.

Autogramiády pilotů

Jako naprostou novinku na českých leteckých dnech připravili pořadatelé Aviatické pouti pro letošní ročník sérii autogramiád všech vystupujících pilotů. „Na koncertech je běžné, že vystupující dávají divákům své autogramy a ty jsou pak krásnou vzpomínkou na koncert i na osobní setkání s interpretem. Proto jsme se pro náš ‚vzdušný koncert‛ rozhodli připravit také autogramiádu. Pro tento účel jsme připravili jedinečný podpisový sešit s fotografiemi vystupujících letadel a ke snímkům svých strojů se piloti budou podepisovat. V místě autogramiády bude zdarma distribuován i zmíněný sešitek,“ přibližuje detaily letošní novinky Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Válečné legendy za Salzburgu

V bohatém, téměř pětihodinovém programu se mimo jiných historických letadel předvedou též unikátní stroje z období druhé světové války, jež všechny mají svůj „domov“ v rakouském Salzburgu, kde je umístěna sbírka létající v barvách známého výrobce nápojů, firmy Red Bull. Mezi stroji

bude také legendární americký dvoutrupý stíhač P-38L Lightning. Vedle Lightningu do Pardubic přiletí i americký dvoumotorový bombardér B-25J Mitchell a námořní stíhač F4U-4 Corsair. Návštěvníci Aviatické pouti uvidí jak ukázku celé skupiny, tak sólová vystoupení jednotlivých letounů. Ve vystoupení bude zařazena také ukázka slétanosti dvojice Lightningu a Corsairu, během níž piloti předvedou i společný přemet.

Dětský den i rej RC kamionů

Děti budou moci na Aviatické pouti oslavit již tradičně svůj svátek v rámci Mezinárodního dne dětí na své cestě, tentokrát s myšákem v programu nazvaném - Milé děti, myšák letí, poleťte s ním i vy. Tak se jmenuje soutěžní cesta plná zábavy, ale také poučení. Již druhým rokem je partnerem Aviatické pouti také Československá obec legionářská. Ta připravila pro děti a mládež velice atraktivní branný závod nazvaný Nebeští jezdci. „Po úspěchu loňské expozice dynamických ukázek radiem řízených modelů kamionů se nadšenci provozující tyto modely rozhodli plochu ukázek zvětšit. Vedle RC kamionů se na ploše bude prohánět stavební a zemědělská technika. Pro děti bude připraven RC traktor, který si mohou vyzkoušet pod dohledem zkušeného instruktora,“ přibližuje lákavou ukázku Josef Hadinec z organizačního štábu Aviatické pouti.

„Na Aviatickou pouť se návštěvníci mohou dostat jak automobily, tak prostředky hromadné dopravy. Pro návštěvníky s automobilem jsme samozřejmě zajistili dostatek parkovacích míst a po oba dny bude k parkování využita také uzavřená silnice v úseku nadjezd Paramo – Dražkovice. Přesto bych rád poprosil návštěvníky, aby, pokud to půjde, volili jiné formy dopravy na letiště než automobily. Lze využít posílených spojů MHD a také zvláštní linky vedoucí z Masarykova náměstí přes Hlavní nádraží na letiště. Pro spojení z celé republiky je výhodné využít četných spojů a služeb společnosti České dráhy. Ze zastávky

Pardubice závodiště až do areálu letiště budou vypravovány motorové soupravy, které přivezou návštěvníky až do samotného centra dění. Pro zájemce je připravena i stylová doprava vrtulníkem, která nabízí dopravu z místa nedaleko vlakového nádraží přímo až na letiště,“ dodává Josef Hadinec.

Již tento víkend

Na Aviatické pouti si na své přijdou jak dospělí, tak děti. Aviatická pouť je bohatým programem pro celou rodinu. Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz.

zdroj: Press centrum AP

Objekty

Aviatická pouť se blíží, zdroj: Press centrum AP

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga