Skočit na obsah >>
 

V Pardubicích se pije „odložené kafe“

V Pardubicích se pije „odložené kafe“

07.10.2015

Po Praze, Brně a Českých Budějovicích jsou Pardubice dalším městem, ve kterém mohou lidé přispět na tzv. odložené kafe, které si pak vychutnají lidé v nouzi.

Zámecká kavárna v Pardubicích se tento týden přidala ke společensky prospěšnému projektu Coffeeshare. Jeho smyslem je podpora těch, pro něž je káva vypitá v klidu v kavárně něčím těžko představitelným. Těmto lidem nabízí kafe zdarma. Iniciativa je také známa pod označením odložená (či zavěšená) káva a pomáhá lidem v nouzi tím, že jim umožňuje nejen uhasit žízeň, ale zároveň si odpočinout v důstojném a příjemném prostředí kavárny, ze kterého bývají kvůli své finanční situaci vyloučeni. Myšlenkově projekt navazuje na globální hnutí Suspended Coffees.

Na pultu Zámecké kavárny stojí kasička s logem Coffeeshare, do které mohou zákazníci vhazovat své peníze pro potřebné. Všichni ti, kdo na nápoj nemají prostředky, pak mohou přijít a o zavěšenou kávu si u pultu říci. Pokud je v kasičce dost peněz, tak jim kavárna nápoj připraví. „Není na personálu kavárny, aby určoval, kdo má a kdo již nemá právo si o zavěšenou kávu říct. Kdo si pro ni přijde, má na ni právo. Každá kavárna má také možnost si vytvořit své podmínky výdeje kávy,“ vysvětluje Petra Trachtmanová, mluvčí iniciativy Coffeeshare. Upozorňuje na to, že lidé by neměli zaměňovat příspěvek na Coffeeshare se spropitným. „Necháváte-li v kavárně spropitné, čiňte tak prosím i nadále. Jestliže se vám myšlenka coffeeshare líbí, zanechte v kavárně spolu s darem pro nejslabší i spropitné, zaměstnanci tak budou vůči projektu vlídní,“ dodává.

Hlavním smyslem Coffeeshare je podpora sociálně nejslabších a jejich začlenění do společnosti. „Je to příležitost pro všechny šťastnější ukázat svou spoluúčast a pokusit se v prostředí kavárny vytvořit prostor pro solidární společenství lidí, bez ohledu na aktuální sociální situaci člověka. Zavěšená káva je tu pro každého, kdo je ve finanční tísni,“ říká Petra Trachtmanová.

V Pardubicích projekt Coffeeshare spolupracuje s organizací SKP-CENTRUM, o.p.s., která zde provozuje azylové domy, noclehárny a nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova a lidi ohrožené ztrátou bydlení. „Neznamená to ale, že jen jejich uživatelé si mohou pro zavěšenou kávu přijít. Jste-li student, co má hluboko do kapsy, matka samoživitelka či sociálně slabý senior, rozhodně jste vítáni, káva je tu i pro vás,“ upřesňuje Petra Trachtmanová, která dodává: „Jsme velmi rádi, že se projekt Coffeeshare ve svém prvním roce působení šíří z Prahy i do dalších měst České republiky. S radostí jsme proto uvítali, že se k němu nově přidává i pardubická Zámecká kavárna. Věříme, že i v ní se tak otevírá prostor ke střetávání lidí, kteří jsou ochotni věnovat ze svého pár drobných a podělit se s těmi méně šťastnými mezi námi."

K dnešnímu dni je do Coffeeshare v České republice kromě pardubické Zámecké kavárny zapojeno 20 pražských, dvě brněnské a jedna českobudějovická kavárna.

zdroj: SKP-Centrum, o.p.s.

Objekty

V Pardubicích se pije „odložené kafe“, zdroj: SKP-Centrum, o.p.s. V Pardubicích se pije „odložené kafe“, zdroj: SKP-Centrum, o.p.s.

Dokumenty

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga