Skočit na obsah >>
 

Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici

Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici

11.12.2015

Pardubice – Svatojánská noc či Velký pátek, to jsou prý dny, kdy se otevírá země a vydává poklady. Že tomu tak nemusí být, dokládá i soubor bronzových náramků a nákrčníků z doby železné, který náhodně objevil nálezce u Hrochova Týnce v únoru 2014. K vidění jsou na Zámku Pardubice v nové archeologické expozici Východočeského muzea v Pardubicích.

„Jde-li o náhodný archeologický nález, má nálezce podle zákona o státní památkové péči právo na odměnu, kterou mu poskytne krajský úřad. V případě, že je archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, nálezné se poskytuje do výše ceny materiálu. V ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku. V tomto případě byla stanovena odměna 25 tisíc korun,“ uvedl vedoucí odboru školství, kultury a památkové péče Martin Kiss. Podle znaleckého posudku je prodejní cena artefaktů přibližně čtvrt milionu korun, jejich kulturně historická hodnota pak téměř milion korun.

Bronzový nález z katastrálního území Stíčany v obci Hrochův Týnec se sestává ze souboru kovových a jantarových artefaktů, celkem jde o sedm nákrčníků a 14 náramků či jejich částí. Po oznámení byl nález odborně vyzvednut, zdokumentován a konzervován pracovníky archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích. „Hromadný nález bronzových artefaktů ze Stíčan patří k důležitým objevům, které dotvářejí obraz o životě lidí slezskoplatěnické kultury v době halštatské. Doposud podobný nález ze starší doby železné není na území východních Čech znám,“ vysvětlil Milan Mariánek z oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu.

zdroj: Pardubický kraj

Objekty

Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici, zdroj: Pardubický kraj Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici, zdroj: Pardubický kraj Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici, zdroj: Pardubický kraj Náramky a nákrčníky ze Stíčan obohatily novou archeologickou expozici, zdroj: Pardubický kraj

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga