Skočit na obsah >>
 

Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál

Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál

03.04.2017

Pardubice – Němý vítěz plochodrážních oválů je nejnovějším přírůstkem do sbírky sportu Východočeského muzea v Pardubicích. Plochodrážní motocykl Antonína Kaspera staršího muzeum získalo na konci roku 2016 za významné finanční podpory Pardubického kraje. Od úterý 4. dubna jej vystaví pro veřejnost v pokladně v Labské bráně Zámku Pardubice.

„Tato akvizice znamená významné zhodnocení muzejní sbírky sportu, která dnes obsahuje řadu předmětů a trofejí dokumentujících historii ploché dráhy i světově proslulého závodu o Zlatou přilbu,“ vysvětlil ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

Technicky jde o motocykl Jawa 500 cm3, DT 500, čtyřventil, plochodrážní speciál z 60. let 20. století. „Jeho původním majitelem byl významný český plochodrážní závodník Antonín Kasper starší, vítěz 15. Zlaté přilby ČSSR, několikanásobný mistr Československa v ploché dráze a první český jezdec v britské profesionální lize,“ upřesnila historička Věra Doležalová, kurátorka sbírky sportu.

„Motocykl jsme získali díky dlouhodobé spolupráci a přátelským vztahům s rodinou Kasperových. Je ve vynikajícím stavu, neboť jeho majitel jej do poslední chvíle vylepšoval a oprašoval, plně funkční a pojízdný,“ doplnila Věra Doležalová.

„Je důležité, aby naše muzeum mohlo uchovávat zásadní připomínky doby, které se vztahují k tomuto regionu. A plochodrážní závody v čele se závodem o Zlatou přilbu města Pardubice jsou jednou z ikon krajského města. Ke krásným rituálům patří představování hlavní trofeje v předvečer závodu u nás na zámku. A třeba se někdy v budoucnu podaří, aby se některá z vítězných zlatých přileb stala i součástí našich sbírek,“ řekl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

zdroj: Pardubický kraj

Objekty

Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál, zdroj: Pardubický kraj Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál, zdroj: Pardubický kraj Muzeum krátce vystavuje Kasperův plochodrážní speciál, zdroj: Pardubický kraj

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga