Skočit na obsah >>
 

Pozvánka do Galerie Fons

Pozvánka do Galerie Fons

08.10.2021

Srdečně Vás zveme na zahájení další výstavy v Galerii FONS, tentokrát ve středu 13. října 2021 v 17 hodin.

Vladislav Mirvald (1921 – 2003)

se narodil v Záluží u Mostu, po odtržení Sudet se sám jako student gymnázia vydal na kole do Loun, kde našel útočiště a nové kulturní zázemí. Po válce vystudoval kreslení a deskriptivní geometrii na Karlově univerzitě v Praze, společně s lounskými spolužáky Kamilem Linhartem a Zdeňkem Sýkorou. Celý život vyučoval výtvarnou výchovu na školách v Lounech, Peruci, Panenském Týnci nebo na lounském gymnáziu. V letech 1961 – 1963 působil v Ústí nad Labem na Pedagogickém institutu. Byl neúnavným experimentátorem v umění, sběratelem a fotografem.

Zprvu pracoval kubisticky. Jako žák Salcmanovy školy na pražské univerzitě měl silný vztah k přírodě a cézannovskému vidění krajiny. Série Obora namalovaná v letním období roku 1962 prozrazuje minimalistický posun, vzdáleně připomíná styl Fernanda Légera nebo linku Henry Matisse. V letech 1963 a 1964 vytvořil Lettristické Kaňkáže.

Vystavené Geometrické kresby pocházejí ze čtyř desetiletí. Cylindrická moaré, kontinuální válce, perspektivy, rosety v černobílých i barevných variantách vycházejí z možností eukleidovské geometrie, která má vždy estetické a optické kvality, i když o to Mirvaldovi tolik nešlo. Důležitý byl průzkum možností. K deskriptivní geometrii, kterou vystudoval, se Mirvald vrací také v pozdním díle, v Geometrických Zátiších. Deskriptiva je vědou o zobrazení prostorových útvarů v rovině. Kružnice a tečny, zborcené plochy, jehlany a pláště jsou dokladem možností, které nabízí plocha a základní geometrické tvary. Vladislav Mirvald je klasikem, který spojuje výzkum a hru v té nejpůvodnější poznávací strategii člověka.

Prostor Galerie Fons může obsáhnout pouze ukázku z díla Vladimíra Mirvalda, ale naleznete zde jeho dvě velká témata: Geometrické kresby a zátiší v menších formátech doplněná také několika rozměrnými obrazy.

Objekty

Pozvánka do Galerie Fons

Příslušné akce

  • čt 14.10.2021 - pá 3.12.2021
Vladislav Mirvald - Geometrické kresby a zátiší Nové okno. Benefiční Galerie Fons (Pardubice)
  • st 13.10.2021 17:00
Vernisáž výstavy Vladislav Mirvald - Geometrické kresby a zátiší Nové okno. Benefiční Galerie Fons (Pardubice)

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga