Skočit na obsah >>
 

Ministerstvo navrhlo další památky na zápis do UNESCO

Ministerstvo navrhlo další památky na zápis do UNESCO

04.01.2007

Ministr kultury Martin Štěpánek schválil předběžný výběr českých památek pro zápis do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO na období let 2007 až 2018. Nový plán zahrnuje 12 kulturních památek a památkově chráněných území. Pokud by všechny návrhy během příštích let prošly, počet českých zápisů do seznamu by se zdvojnásobil.

V návrhu na zápis památek do seznamu UNESCO
nechybí ani horský hotel a vysílač Ještěd

Takzvaný indikativní seznam zpracoval Národní památkový ústav ve spolupráci s referátem pro záležitosti UNESCO a odborem památkové péče ministerstva kultury. Mezi nominovanými jsou již dříve plánovaná velkomoravská hradiště v Mikulčicích, dále třeboňské rybníkářské dědictví, horský hotel a vysílač Ještěd či stavby moderní architektury v Praze – Müllerova vila a kostel Josipa Plečnika. Na seznamu návrhů je i barokní kulturní krajina Betlém a Kuks, trojúhelník západočeských lázní (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně), hrad Karlštejn, hřebčín v Kladrubech nad Labem, pevnost Terezín a zařízení na pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci. Počítá se s novým předložením nominace Slavonic a s industriálními soubory v Ostravě, o nichž se také uvažovalo již v minulosti.

Památky a památkově chráněná území navrhovaná na zápis do seznamu UNESCO
- velkomoravská hradiště v Mikulčicích
- třeboňské rybníkářské dědictví
- horský hotel a vysílač Ještěd
- Müllerova vila a kostel Josipa Plečnika v Praze
- barokní kulturní krajina Betlém a Kuks
- trojúhelník západočeských lázní
- hrad Karlštejn
- hřebčín v Kladrubech nad Labem
- pevnost Terezín
- zařízení na pěstování a zpracování chmele a výroby piva v Žatci
- Slavonice
- industriální soubory v Ostravě

Česká republika může ročně předložit jednu nominaci kulturní památky, indikativní seznam přitom neurčuje pořadí, v jakém bude ČR návrhy na zápis předkládat. V odborných kruzích se každopádně již nyní rozhořela diskuze o tom, zda je zápis do seznamu skutečně výhradně pozitivní skutečností a jestli náhodou zbytečně nebrzdí rozvoj dotčených míst.

Šance Karlštejna vyšší než dřív

Hrad Karlštejn usiluje o zapsání do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zhruba 16 let. Kvůli sporům o autenticitu hradu zatím bezúspěšně. Historické průzkumy z poslední doby však podle kastelána Tomáše Řehoře šance na zápis zvýšily.

Hrad Karlštejn usiloval o zapsání na seznam památek UNESCO už na začátku 90. let. Charakteristika památky předkládaná s prvním návrhem na zapsání Karlštejna do seznamu však nebyla podle Řehoře zpracována příliš šťastně. Původní zpráva byla zaměřena na rekonstrukci Karlštejna ze závěru 19. století. „Dneska jsme o mnoho chytřejší, protože za těch 16 let se udělalo velmi mnoho stavebně-historických a restaurátorských průzkumů, které ukázaly, že hrad je zachován mnohem lépe a ve větší autenticitě, než se předpokládalo v 90. letech 20. století,“ upřesnil Řehoř. Karlštejn má podle něj nyní jednoznačně vyšší šance na úspěch. I památkáři se na Karlštejn a zachovalost všech jeho objektů dívají v současnosti jinak, dodal.

Nové historické průzkumy ukazují, že Karlštejn je autentičtější,
než se předpokládalo

Pro jeden z nejnavštěvovanějších hradů v Čechách by titul památky UNESCO znamenal především zvýšení prestiže a maximální ochranu památky v rámci zachování světového kulturního dědictví. Nepramenily by z něj ale žádné finanční příspěvky. I přesto by to pro hrad bylo přínosem, míní Řehoř.

Příliv většího množství návštěvníků by pro Karlštejn ale znamenal spíše problém. Památku každoročně navštíví 260 000 až 300 000 turistů, což pracovníci hradu považují za maximální optimum. „Hrad má určitý limit, který nemůžeme překračovat, aby byla zachovaná úroveň prezentace. Za druhé, což je neméně významné, musí být zajištěna neporušenost památky,“ zdůraznil Řehoř. Lidem by nezbylo nic jiného než si na prohlídku počkat. Na Karlštejně jsou takzvané časové vstupenky na dvě prohlídkové trasy a kromě toho hrad nabízí doprovodné kulturní akce. „Samozřejmě bychom u příležitosti zapsání na seznam UNESCO pořádali sezonní výstavy či přednášky a další akce,“ uvedl zástupce kastelána.

Letos už bylo na Karlštejně předáno jedno významné evropské ocenění za podíl na záchraně evropského kulturního dědictví. Ocenění Europa Nostra Award získali památkáři středočeského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ). Nejvyšší evropskou cenu dostali za projekt týkající se zrestaurování souboru gotických deskových maleb Mistra Theodorika z kaple sv. Kříže na Karlštejně.

-pmu- a -čtk-
Foto: Petr Manuel Ulrych; CzechTourism

zdroj: COT Business

Objekty

Ministerstvo navrhlo další památky na zápis do UNESCO Ministerstvo navrhlo další památky na zápis do UNESCO

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga