Skočit na obsah >>
 

Vítejte na Pardubicku - v perníkovém srdci Čech!

Vlající koňská hříva a sladká vůně medu se skořicí charakterizují tuto nejúrodnější část Polabí. Pardubicko je oblast velice rozmanitá a má co nabídnout milovníkům přírody, historie i sportu. Je to kraj prosluněných luk a vznešených listnatých parků, důstojných řek a malebných rybníků s břehy plnými kvítí a ptačího zpěvu.

PŘÍRODA

Aleš Klosen - Zámek Choltice. Na Pardubicku se nachází několik chráněných území, jako je třeba krásný park platanů a staletých dubů v Cholticích nebo krajina v okolí Lázní Bohdanče - jediného lázeňského místa v kraji, zahrnující velice cennou Národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník a další pozůstatky rozsáhlé pernštejnské rybniční soustavy z přelomu 15. a 16. století. Ta byla napájena z řeky Labe uměle vybudovaným, přes 32 km dlouhým Opatovickým kanálem, který slouží dodnes a je další významnou přírodní a stavebně-technickou památkou regionu.

PAMÁTKY

Aleš Klosen - Zámek Pardubice. Díky ideálnímu geografickému umístění a příznivému klimatu má Pardubicko dlouhou a bohatou historii, která zde zanechala množství kulturních památek. Jmenujme například goticko - renesanční zámek a historické jádro v Pardubicích, hrad na Kunětické hoře - přirozenou dominantu Pardubicka, barokní zámek v Cholticích a řadu ukázek hodnotné lidové architektury a sakrálních staveb počínaje románským kostelem v Kojicích a konče dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše ve Velinách. Zcela výjimečnou památkou je hřebčín v Kladrubech nad Labem, proslulý chovem starokladrubských koní.

KONĚ

Aleš Klosen - Národní Hřebčín Kladruby nad Labem. A koně vůbec patří k hlavním atributům této oblasti. Nejen že Pardubice, centrum celého regionu, mají přední polovinu koně ve svém městském znaku, ale především se zde jezdí už přes sto let světoznámá Velká pardubická steeplechase, jeden z nejtěžších dostihů na evropském kontinentu. V nedalekých Slatiňanech se pak kromě hřebčína nachází velice zajímavé hipologické muzeum. Na Pardubicku najdete také dostatek míst, kde se dá prožít báječná dovolená v koňském sedle.

PERNÍK

Aleš Klosen - Památník dr.Emila Holuba v Holicích. Neodmyslitelnou ikonou je samozřejmě rovněž pardubický perník. Ať už zdobený, nebo plněný, určitě mu nikdo neodolá, a pro opravdové labužníky tu je laskomina v podobě Perníkového hejtmanství pod Kunětickou horou, kde najdou unikátní Muzeum perníku a pohádek.

AKCE

Aleš Klosen - Roubený kostelík sv.Mikuláše Veliny.Na své si přijdou i milovníci sportu. Pardubice jsou spojovány nejen s dostihy. Tradici tam má tenisová juniorka, plochodrážní Zlatá přilba, mezinárodní šachový turnaj Czech Open či hokej. Město nabízí ideální podmínky pro příznivce in-line, a tak si můžete vyrazit zabruslit i v létě na „kolečkách". Svým charakterem je Pardubicko přívětivým krajem také třeba pro sportovní rybáře a je v neposlední řadě takřka cyklistickým rájem!

CYKLOTURISTIKA

Aleš Klosen - Rozhledna Barborka. Díky rovinnému terénu je na Pardubicku kolo nejběžnějším dopravním prostředkem. Hustá síť značených cyklotras i množství kvalitních cyklostezek jsou velkým turistickým lákadlem. Trasy jsou vedeny převážně po silnicích III. třídy, po místních či účelových komunikacích se zpevněným povrchem, případně po polních a lesních cestách. S ohledem na charakter krajiny v rovině při toku řeky Labe jsou určeny pro nenáročnou formu cykloturistiky. Pojďte si tedy i Vy s námi projet některý z nabízených okruhů v celkové délce 440 km a poznejte ty nejkrásnější přírodní a architektonické zajímavosti perníkového srdce Čech!

Kalendář akcí

17.10.2018 9:00 - 18:00
Přehlídka středních škol a firem Pardubice 2018
Congress Centre Pardubice (Pardubice)

21.10.2018 17:00
Koncert k 50. výročí PKO
Zámek Pardubice - Východočeské muzeum (Pardubice)

24.10.2018 16:00
Komentovaná prohlídka - Bez práce nejsou koláže
Galerie města Pardubic (Pardubice)

26.10.2018 19:00
Jistě, pane ministře
Východočeské divadlo (Pardubice)

28.10.2018 10:00 - 15:00
Ukončení výstavy 100 let moderní české železnice
Museum Rosice nad Labem (Pardubice)

Novinky

Pozvánka do Galerie Fons na výstavu Dostihy
O fotografování dostihů jsem se vážněji začal zajímat ke konci minulého tisíciletí, kdy jsem ještě s...

Sto let proměn Pardubic mapuje výstava v muzeu
Víte, jak vypadaly Pardubice v době vzniku samostatného Československa? Jak se během jednoho století...

Podzimní cyklus koncertů Barocco sempre giovane
Barocco sempre giovane zahájí svůj podzimní abonentní cyklus koncertů v Rytířském sálu zámku v Pardubicích...

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga