Skočit na obsah >>
 

Technické památky a hvězdárny

 • Automatické mlýny
  Automatické mlýny. První zmínky o mlýnu již z r. 1586., později postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.
  Adresa: Mezi Mosty 436, Pardubice
 • Hvězdárna barona Artura Krause
  Hvězdárna barona Artura Krause. V provozu je od 1992, k dispozici několik dalekohledů až do velikosti 45 cm zrcadlové typu.
  Adresa: Gorkého 2658, Pardubice
 • Museum Rosice nad Labem
  Museum Rosice nad Labem. Přehledný soubor exponátů dokumentujících historii železnice především v Pardubickém kraji a historii městské hromadné dopravy v Pardubicích. Pořádání doprovodných akcí několikrát do roka. Pořádání nostalgických jízd s historickými motorovými vozy, historickými trolejbusy apod. v Pardubicích a okolí. Na sedm set exponátů uvnitř a venkovní expozice, která je v omezené míře přístupná i mimo otvírací dobu.
  Adresa: Nádražní 53, Pardubice
 • Opatovický kanál - vodní kanál
  Opatovický kanál - vodní kanál. Vodní kanál budovaný v letech 1498-1521 čerpající vodu z Labe sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna. Dosahuje délky 34,7 km a šíře koryta se pohybuje mezi 1,5 a 5 metry.
  Adresa: Opatovice nad Labem
 • Přelouč - malá vodní elektrárna
  Přelouč - malá vodní elektrárna. Průtočná elektrárna na 116. říčním kilometru řeky Labe. Původně byla vybavena čtyřmi Francisovými vertikálními turbínami. Dvě turbosoustrojí byla v r. 2003 nahrazena Kaplanovými turbínami o výkonu 677 kW. Instalovaný výkon elektrárny činí 2340 kW.
  Adresa: Přelouč
 • Semínský akvadukt
  Semínský akvadukt. Mimoúrovnové křížení toku Opatovického kanálu s místním Sopřečským potokem zvaným Mulda.
  Adresa: Semín
 • U pěti kanálů - železniční viadukt
  U pěti kanálů - železniční viadukt. Viadukt z roku 1845 přetínající koryto potoka Struha těsně před jeho soutokem s Labem.
  Adresa: Valy

Mapa

Souřadnice: 
 
 

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga