Skočit na obsah >>
 

Legionářský památník Hrob v dáli

upozorněníV souvislosti s nařízením vlády je možné, že objekt přerušil nebo omezil poskytování služeb. Informujte se o aktuální situaci u provozovatele.
Pod Břízkami, 530 02 Pardubice

Památník podle návrhu bývalého ruského legionáře, řídícího učitele Rudolfa Robla (1886-1963) z Mikulovic vznikl roku 1928. Měl být věčnou památkou na hroby českých legionářů "někde v dáli", tedy v místech, kde padli. Památník byl zhotoven také bývalým legionářem, přeloučským kameníkem J. Vávrou podle plánu zahradního architekta V. Vetešníka.

Na pylonech po obvodu památníku byla připomenuta jména Francouzských bojišť Velké války Vouziers a Terron a tyto pylony byly záměrně nasměrovány geograficky směrem k Francii. Směrem k jihu další 2 pylony připomínaly boje na italské frontě u Piavy a Doss Alta, další dva pak Dobrudžu a Kotor a posední dva pylony připomněly Zborov a Sibiř. Do kruhu mezi pylony byla pak vložena hlína od Zborova, Terronu, z Dobrudže a Doss Alta. Po únoru 1948 byly na "Hrobě v dáli" odstraněny nápisy na některých pylonech, zejména ty v tehdejší době "nevhodné", a nahrazeny jmény bojišť 2. světové války. Legionářský charakter památníku tak velmi utrpěl.

GPS: 50°1'13.21"N 15°46'35.38"E

Souřadnice: 
 
 

Informace

Kategorie socha / pomník
Je třeba opravit údaje?

Dostupnost

Nejbližší vlakové zastávky
Nejbližší autobusové zastávky
Nejbližší letiště
  • Pardubice (3 km)
  • Mnichovo Hradiště (80 km)
  • Letiště Václava Havla (108 km)

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga