Skočit na obsah >>
 

Od hliněné destičky k tabletu: Kultura psaní v dějinách

Písmo coby nezbytná a odpradávna základní forma komunikace člověka v úředním i osobním styku procházelo od svého vzniku v rámci jednotlivých kultur značným vývojem, ať už jde o vývoj typů písma nebo o materiály, na které – nebo kterými – bylo zaznamenáváno.
Cílem výstavy je průřezově ukázat způsoby záznamu textu od dob starověku po současnost, přičemž hlavní důraz je kladen na představení typů a technik ručního (strojního) psaní, ať už se jedná o rytí do hliněných destiček či tesání do kamene, o psaní husím brkem, plnicím perem, na psacím stroji či na displej tabletu. Tato procházka historií záznamu písma v lidských dějinách je umístěna v Kaňkově sále pardubického zámku. Na ni navazuje v kouzelné atmosféře malého gotického sálu exkluzivní část s názvem „Pero jako šperk“. Prezentuje se zde průřez historickou produkcí světových výrobců luxusních psacích potřeb, nechybí ani ohlédnutí do minulosti za výrobou plnicích per v Československu, která ve své době patřila ke špičce.
Výstavu mimo jiné doplní komentované prohlídky a soutěž o zajímavé věcné ceny.

Typ výstava dokumentů, výstava fotografií, výstava historických strojů, výstava šperků, výstava užitého umění, výstava - věda a technika
Zakázán vstup se zvířaty Akce je vhodná pro děti
Místo konání Zámek Pardubice - Východočeské muzeum (Pardubice)
Datum a čas konání pá 31.10.2014 - ne 22.2.2015

Akce je dostupná dle aktuální provozní doby

URL www.vcm.cz
Přístupné pro vozíčkáře Ne
Související aktuality
  • Od hliněné destičky k tabletu: Kultura psaní v dějinách (18.11.2014, Destinační společnost Východní Čechy)
Zdroj dat Zámek Pardubice - Východočeské muzeum
Je třeba opravit údaje?
Souřadnice: 
 
 

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga