Skočit na obsah >>
 

Doprava

Region Pardubicka spojuje s jeho okolím silniční, železniční, vodní i letecká doprava.

Silniční doprava

Do Pardubic - přirozeného centra oblasti Pardubicko - se autem nebo autobusem dostanete následovně: od Prahy po dálnici D11 ke sjezdu směr Pardubice, dále po silnici č.36 přes Lázně Bohdaneč. Od Liberce po silnici E442 do Hradce Králové a pak po komunikaci č.37 od Hradce Králové. Od Olomouce po silnici E442 do Holic a dále do Pardubic. Od Havlíčkova Brodu po silnici č. 37 přes Chrudim do Pardubic.

V blízké budoucnosti očekáváme dostavbu dálnice D11 a napojení Pardubic na tuto dálnici, blíz­kost připravované rychlostní silnice R35 jako paralely dál­ni­ce D1, přeložení silnice I/37 do Hradce Králové a Chrudimi,

Letecké spojení

Letiště Pardubice má výhodnou polohu uprostřed regionu Východních Čech. Díky tomu je snadno a rychle dosažitelné nejen ze všech míst regionu, ale i z regionů přilehlých, ať již jedete směrem od Prahy, či ze severu od Liberce a Hradce Králové nebo směrem od Olomouce či od Havlíčkova Brodu. Letiště se nachází cca 4 km jihozápadně od středu města a lze jej dosáhnout ze všech směrů bez průjezdu centrem. Pardubické letiště splnilo podmínky Schengenského prostoru a v noci z 29. na 30. března 2008 zrušilo hraniční kontroly u letů do zemí Evropské unie.

Železniční doprava

Poloha města Pardubice jako významného železničního uzlu na mo­der­ni­zo­va­ném železničním koridoru je další příležitostí pro kvalitní rozvoj celé oblasti Pardubicko. Pardubické nádraží má jako první v republice bezbariérový systém. Handicapovaní návštěvníci města se tak mohou bez problémů pohybovat po celém nádraží, je jim umožněn snadný nástup i výstup z vlaku. Bližší informace o odjezdech a příjezdech vlaků najdete na www.jizdni-rady.info.

Vodní doprava

Splavnění Labe do Pardubic a vybudování multimodálního logistického centra, jehož součástí je přístav výletní lodi Arnošt v Pardubicích, je dlouhodobým záměrem. Pro multimodální logistické centrum je na území Pardubic rezervováno území na levém břehu Labe mezi Svítkovem a Srnojedy. Rozdělení plocha o výměře cca 102 ha je plánováno na veřejný přístav, multimodální logistické centrum a území „zimního přístavu".

Výletní loď Arnošt kotví v Pardubicích u ČEZ Arény a jezdí do Kunětic a Srnojed.

Městská hromadná doprava

Městskou hromadnou dopravu zajišťuje na Pardubicku Statutární město Pardubice a to trolejbusy a autobusy Dopravního podniku města Pardubic. Obsluhuje tak i následující okolní obce: Lázně Bohdaneč, Ostřešany, Mnětice, Opočínek, Němčice, Srch, Sezemice, Černá u Bohdanče, Starý Mateřov, Hostovice a Úhřetická Lhota.

Další informace najdete na webových stránkách Dopravního podniku města Pardubic a.s. www.dpmp.cz.

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga