Skočit na obsah >>
 

Vítejte na Pardubicku - v perníkovém srdci Čech!

Vlající koňská hříva a sladká vůně medu se skořicí charakterizují tuto nejúrodnější část Polabí. Pardubicko je oblast velice rozmanitá a má co nabídnout milovníkům přírody, historie i sportu. Je to kraj prosluněných luk a vznešených listnatých parků, důstojných řek a malebných rybníků s břehy plnými kvítí a ptačího zpěvu.

PŘÍRODA

Aleš Klosen - Zámek Choltice. Na Pardubicku se nachází několik chráněných území, jako je třeba krásný park platanů a staletých dubů v Cholticích nebo krajina v okolí Lázní Bohdanče - jediného lázeňského místa v kraji, zahrnující velice cennou Národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník a další pozůstatky rozsáhlé pernštejnské rybniční soustavy z přelomu 15. a 16. století. Ta byla napájena z řeky Labe uměle vybudovaným, přes 32 km dlouhým Opatovickým kanálem, který slouží dodnes a je další významnou přírodní a stavebně-technickou památkou regionu.

PAMÁTKY

Aleš Klosen - Zámek Pardubice. Díky ideálnímu geografickému umístění a příznivému klimatu má Pardubicko dlouhou a bohatou historii, která zde zanechala množství kulturních památek. Jmenujme například goticko - renesanční zámek a historické jádro v Pardubicích, hrad na Kunětické hoře - přirozenou dominantu Pardubicka, barokní zámek v Cholticích a řadu ukázek hodnotné lidové architektury a sakrálních staveb počínaje románským kostelem v Kojicích a konče dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše ve Velinách. Zcela výjimečnou památkou je hřebčín v Kladrubech nad Labem, proslulý chovem starokladrubských koní.

KONĚ

Aleš Klosen - Národní Hřebčín Kladruby nad Labem. A koně vůbec patří k hlavním atributům této oblasti. Nejen že Pardubice, centrum celého regionu, mají přední polovinu koně ve svém městském znaku, ale především se zde jezdí už přes sto let světoznámá Velká pardubická steeplechase, jeden z nejtěžších dostihů na evropském kontinentu. V nedalekých Slatiňanech se pak kromě hřebčína nachází velice zajímavé hipologické muzeum. Na Pardubicku najdete také dostatek míst, kde se dá prožít báječná dovolená v koňském sedle.

PERNÍK

Aleš Klosen - Památník dr.Emila Holuba v Holicích. Neodmyslitelnou ikonou je samozřejmě rovněž pardubický perník. Ať už zdobený, nebo plněný, určitě mu nikdo neodolá, a pro opravdové labužníky tu je laskomina v podobě Perníkového hejtmanství pod Kunětickou horou, kde najdou unikátní Muzeum perníku a pohádek.

AKCE

Aleš Klosen - Roubený kostelík sv.Mikuláše Veliny.Na své si přijdou i milovníci sportu. Pardubice jsou spojovány nejen s dostihy. Tradici tam má tenisová juniorka, plochodrážní Zlatá přilba, mezinárodní šachový turnaj Czech Open či hokej. Město nabízí ideální podmínky pro příznivce in-line, a tak si můžete vyrazit zabruslit i v létě na „kolečkách". Svým charakterem je Pardubicko přívětivým krajem také třeba pro sportovní rybáře a je v neposlední řadě takřka cyklistickým rájem!

CYKLOTURISTIKA

Aleš Klosen - Rozhledna Barborka. Díky rovinnému terénu je na Pardubicku kolo nejběžnějším dopravním prostředkem. Hustá síť značených cyklotras i množství kvalitních cyklostezek jsou velkým turistickým lákadlem. Trasy jsou vedeny převážně po silnicích III. třídy, po místních či účelových komunikacích se zpevněným povrchem, případně po polních a lesních cestách. S ohledem na charakter krajiny v rovině při toku řeky Labe jsou určeny pro nenáročnou formu cykloturistiky. Pojďte si tedy i Vy s námi projet některý z nabízených okruhů v celkové délce 440 km a poznejte ty nejkrásnější přírodní a architektonické zajímavosti perníkového srdce Čech!

Kalendář akcí

9.5.2021 20:00
Slavnostní závěrečný koncert - Pardubické hudební jaro 2021
Zámek Pardubice - Východočeské muzeum (Pardubice)

21.5.2021 18:00
Monster Meeting 2020
Pardubice

22.5.2021 15:00
Lolipopz
Kulturní dům Hronovická (Pardubice)

4.6.2021 19:00
Pernštýnská noc 2021

8.6.2021 20:00
Chinaski - Open air tour 2021
Dostihové závodiště Pardubice (Pardubice)

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga