Skočit na obsah >>
 

Příroda

Vlající koňská hříva a sladká vůně medu se skořicí charakterizují tuto nejúrodnější část Polabí. Pardubicko je oblast velice rozmanitá a má co nabídnout milovníkům přírody, historie i sportu. Je to kraj prosluněných luk a vznešených listnatých parků, důstojných řek a malebných rybníků s břehy plnými kvítí a ptačího zpěvu. Nachází se zde několik chráněných území, jako je třeba krásný park platanů a staletých dubů v Cholticích nebo krajina v okolí Lázní Bohdanče - jediného lázeňského místa v kraji, zahrnující velice cennou Národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník a další pozůstatky rozsáhlé pernštejnské rybniční soustavy z přelomu 15. a 16. století. Ta byla napájena z řeky Labe uměle vybudovaným, přes 32 km dlouhým Opatovickým kanálem, který slouží dodnes a je další významnou přírodní a stavebně-technickou památkou regionu.

Vyhledání objektů

Výsledky hledání

Národní přírodní památky a rezervace Národní přírodní památky a rezervace. (počet: 2)

 • Bohdanečský rybník - národní přírodní rezervace
  Bohdanečský rybník - národní přírodní rezervace. Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představuje v současné době zlomek původní velkolepé soustavy 300 rybníků na Pardubicku založených počátkem 16. století. Pro zvýšení informovanosti o tomto území zde byla podél hráze Bohdanečského rybníka vybudována nenáročná naučná stezka, kde se na 7 tabulích návštěvník seznámí s informacemi z oblastí botaniky, zoologie a rybářství. Při návštěvě doporučujeme využít možnosti dalekohledem sledovat hnízdící ptáky.
  Adresa: Lázně Bohdaneč
 • Semínský přesyp - národní přírodní památka
  Semínský přesyp - národní přírodní památka. Písečná duna, jediná lokalita kozince písečného v ČR.
  Adresa: Semín

Přírodní památky a rezervace Přírodní památky a rezervace. (počet: 24)

Naučné stezky Naučné stezky. (počet: 14)

 • Bohdanečský rybník - naučná stezka
  Bohdanečský rybník - naučná stezka. Nenáročná naučná stezka, kde se na 7 tabulích návštěvník seznámí s informacemi z oblastí botaniky, zoologie a rybářství. Při návštěvě doporučujeme využít možnosti dalekohledem sledovat hnízdící ptáky.
  Adresa: Lázně Bohdaneč
 • Ekostezka Rytíře Sekolíka
  Stezka se nachází na Horeckém dvoře mezi Jedousovem a Štěpánovem. Je určena především dětem, které se zde dozvědí o kompostování, o třídění odpadu, o znečištění ovzduší i vody nebo o pěstování rostlin. Kromě vzdělávacích zastavení jsou zde i zábavné prvky jako řetízkový most a další.
  Adresa: Jedousov
 • Gočárův okruh - naučná stezka
  Gočárův okruh - naučná stezka. Stezka je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč. Pojmenování okruhu je vedeno snahou připomínat významného architekta Josefa Gočára a zejména výsledky jeho působení ve městě na počátku 20. století.
  Adresa: Lázně Bohdaneč
 • Kolem rybníka Buňkov - naučná stezka
  Naučná stezka se 7 naučnými panely seznamuje s historií, přírodou a zajímavostmi obce Břehy a okolí rybníka Buňkov.
  Adresa: Břehy
 • Koliba - naučná stezka
  Naučná stezka představuje jednotlivé dřeviny zastoupené v porostech a způsoby hospodaření v nich. Je zde možno vidět několik typů porostů s různou druhovou skladbou dřevin.
  Adresa: Býšť
 • Naučná geologická cyklostezka Mageo
  Unikátní cyklotrasa nabízející pohled do světa geologie. Stezka je dlouhá 29 km, vede územím Železných hor z Přelouče do Chvaletic a má 13 informačních zastávek.
  Adresa: Přelouč
 • Naučná stezka Pernštejnskými rybníky
  Naučná stezka Pernštejnskými rybníky. Naučná stezka začínající v Neratově své návštěvníky seznamuje s místní přírodou, historií a současnosti zdejšího rybníkářství.
  Adresa: Neratov
 • Naučná stezka Srch
  Naučná stezka seznamuje s životem v lese. Tvoří ji naučné interaktivní hry pro děti a informační tabule s mapou pro orientaci v lese.
  Adresa: Srch
 • Naučná stezka Viselce
  Stezka na 7 informačních tabulích seznamuje s okolními lesy a lesním hospodařením.
  Adresa: Holice
 • Pardubicemi po stopách Silver A
  Naučná stezka vznikla v r. 2012 k příležitosti 70. výročí druhého stanného práva, které vyhlásili němečtí okupanti na území protektorátu Čechy a Morava. Cesta představuje návštěvníkům několik míst spojených s činností Silver A v Pardubicích a osudy hlavních aktérů.
  Adresa: Pernštýnské náměstí, Pardubice
 • Pardubice, Spojil - naučná stezka
  Naučná stezka vedoucí areálem místního hyporehabilitačního střediska. Trasa stezky zahrnuje informační panely o koních a domácích zvířatech, různé zážitkové atrakce a stanoviště.
  Adresa: Na Okrajích 156, Spojil
 • Raškovickými lomy - naučná stezka
  Raškovickými lomy - naučná stezka. Stezka se nachází mezi obcemi Horní Raškovice a Svinčany. Výchozím místem je areál rozhledny Barborka. Celková délka okruhu je 2,2 km. Nachází se zde šest tématických zastavení.
  Adresa: Horní Raškovice
 • Stezka Po stopách rytíře Velingera
  Na 10 informačních panelech seznamuje se zajímavostmi o obci Veliny a rytíři Velingerovi.
  Adresa: Veliny
 • Stezka Viléma z Pernštejna
  Stezka Viléma z Pernštejna. Propojuje nejzajímavější místa v centru Pardubic. 10 zastávek upozorňuje návštěvníky města například na Dům U Jonáše, Tyršovy sady či kostel svatého Bartoloměje. Celková délka okruhu je 2,5 km. Stezka je bezbariérová, je vhodná i pro vozíčkáře, jednotlivé cedule jsou doplněny základními údaji v Braillově písmu.
  Adresa: Pardubice

Mapa

Souřadnice: 
 
 

Anketa

Který cíl na Pardubicku byste určitě doporučili známým k návštěvě?


loga